Placebo, nocebo

Izgalmas és igencsak ellentmondásos terület került terítékre a Magyar Tudomány Ünnepének keddi előadássorozatán: azt vették górcső alá, hogy egy szer, vagy terápia kedvező hatásába vetett hit tényleg befolyással lehet-e egészségünkre.

A placebót sokféle definícióval illetik. Ha röviden és egyszerűen akarjuk jellemezni, akkor álgyógyszer: valódi orvosi kezelésnek tűnik, de mégsem az. Lehet specifikus gyógyhatással nem rendelkező kémiai anyag, beavatkozás, külső körülmény, téves információ vagy egyéb ehhez hasonló dolog. A placebohatás lényege az, hogy ha elhitetjük magunkkal, hogy egy terápia működik, akkor hatóanyag lététől, vagy nem lététől függetlenül a szervezet öngyógyító folyamatokat indít be. Már maga a placebo kifejezés története is érdekes, egészen a Bibliáig nyúlik vissza – derült ki Fenyvesi Tamás (Semmelweis Egyetem) előadásából, aki a placebo történetét vázolta fel a hallgatóságnak.

Szent Jeromos bibliafordításában jelent meg először a placebo kifejezés, igaz, nem orvosi értelemben. Ha az orvosi szövegeket nézzük, 1785-ben a New Medical Dictionary nevű lexikonban szerepel először a placebo, mint az orvoslás közönséges módszere. Maga az első klasszikus kontrollált klinikai vizsgálat azonban több mint harminc évvel megelőzte az elnevezés szakmai alkalmazását. A C-vitamin hiányából eredő skorbut rengeteg áldozatot szedett a brit matrózok közül. 1753-ban James Lind hajóorvos úgy döntött, tesz valamit a további tragédiák megakadályozásáért. Tizenkét matrózt osztott hat csoportra, akik különböző készítményeket kaptak. Végül az a csoport bizonyult szerencsésnek, amelyik két narancsot és egy citromot kapott. Az 1811-ben megjelent meghatározás szerint a placebo inkább a beteg megelégedésére szolgál, mint a gyógyításra. Az újabbak sem térnek el sokkal ettől, definiálják hatóanyag nélküli gyógyszernek, semleges anyagnak, amelyet a hatásos szer helyett adunk klinikai farmakológiai vizsgálatban, beavatkozás, amelyről a szakemberek úgy gondolják, hogy a vizsgálat körülményei között nincs specifikus hatása, végül gyógyszernek, aminek hatóanyagától független pszicho-fiziológiai hatása van.

A CIKK FOLYTATÁSA ITT